Rady ohledně tréninku a výživy - komu věřit?

Rady ohledně tréninku a výživy - komu věřit?

Ten, kdo má větší svaly a sílu, ví více o tréninku a výživě než někdo menší a slabší. Lidé v posilovnách, kteří sami touží nabrat svaly a sílu, mají tendenci věřit těm, kteří jsou hodně svalnatí a zvedají nejtěžší váhy v okolí, a věří méně těm, kteří nejsou tak rozvinutí a silní. Je to typicky krátkozraké vidění.

Za každým velkým šampionem totiž většinou stojí nějaký trenér, který vůbec nedosahuje výsledků svého svěřence. Dokonce často různí šampioni, ať už lokální nebo mezinárodní, mají sparingpartnery, kteří cvičí úplně stejně jako tito šampioni, ale ani zdaleka tak nevypadají. Jaký je mezi nimi rozdíl: vždy je to genetika a velmi často i steroidy.

Opakuje se tím jen poučka z jiných textů o mýtech – nevěřte automaticky tomu, že to, co dělají šampioni (nebo obecně soutěžní kulturisté), je dobré, respektive dobré pro vás. Většina pokročilých cvičenců nejsou žádní velcí myslitelé ani metodici a řídí se spíš intuicí než nějakým plánem. Vědí zkrátka, co je dobré pro ně, ale málokdy odhadnou, co je dobré pro někoho jiného.

Nehledě na to, že i mnoho velmi pokročilých lidí dělá mnoho věcí špatně a nejsou schopni obhájit, proč by jejich cesta měla být dobrá. Mnozí z nich by byli mnohem lepší, kdyby měli lepší trenérské vedení. Není náhoda, že i pokročilí šampioni si po letech kariéry najmou někoho, kdo je posune dál. A ten někdo rozhodně sám není šampion.

Platí skoro pravidlo, že nejlepšími trenéry bývají právě bývalí hodně průměrní a podprůměrní závodníci, kteří sami hledali ty nejúčinnější způsoby, jak se vyrovnat geneticky nadanějším soupeřům. Stejně tak není nejlepší řídit se vždy tím, co dělají trenéři různých šampionů (hlavně kulturistů).

Není žádný úspěch udělat z geneticky nadprůměrného jedince šampiona. Věřte spíše těm, kteří dovedou výrazně zlepšit geneticky průměrné jedince. Tito lidé nemusejí ve výsledku být na špičkové úrovni, důležitá je ale změna, kterou projdou a která byla těžší než u geneticky nadaných lidí

Proto poslouchejte ty, kteří mluví rozumněji, věci vidí v širší perspektivě a snaží se poradit přímo vám, individuálně, a nenutí vás podřizovat se stereotypním poučkám. Naslouchejte těm, kteří se vás sami nejdřív víc ptají, než aby vám rovnou něco doporučili. Snažte se najít někoho, kdo je schopen porovnávat a aplikovat různé systémy cvičení či výživových zásad a neprosazuje jen jeden jediný možný systém. Zkuste si sami vyhledávat různé informace, a pokud narazíte na něco, co se vám zdá být v rozporu, zkuste to nadhodit několika zkušenějším lidem.

Věřte pak tomu, kdo se dovede nejlépe vypořádat s konkurenčními názory – tzn., že jim umí vymezit jejich místo a říct, za jakých podmínek fungují a co za jiných podmínek funguje lépe.


Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem).

Přidáno: 29.12.2013 | Upraveno: 07.02.2014

Zobrazení: 4 736x

Zobrazit diskusi k článku (1)

Vytisknout