Green tea a sportovní výkon

Green tea a sportovní výkon

Zelený čaj je věky prověřená pozitivní složka lidské výživy. Poměrně dobře známé jsou jeho účinky jako antioxidantu a na zvyšování imunity. Používá se jako doplněk při požadavku snižování rizika rakoviny pokožky, jícnu, žaludku, střev, a proti arterioskleróze. Také se doporučuje jako zdroj fluoru pro kvalitu zubů.

Hlavní obsažené biologicky aktivní látky jsou bioflavonoidy, kofein (thein), katechiny, EGCG, flavonoidy, fluoridy, kyselina gallová, taniny, polyfenoly, theofyllin a vitamin C. V extraktu ze zeleného čaje by vás měly zajímat dvě složky, zda je obsahuje či ne.

První složkou je kofein, který se v čaji také nazývá thein. Kofein stahuje periferní krevní vlásečnice a rozšiřuje je v mozku. Tím působí stimulačně na psychiku, ale zhoršuje prokrvení svalů. Kofein byl považován za doping, ale protože v malých dávkách nepůsobí a ve vyšších dávkách vás spíše „rozhodí“, je jeho použití ve sportu nespolehlivé. Zhoršené prokrvení svalů může při zátěži navodit zranění, podobně jako když se nerozcvičíte. Také nadměrné psychické nabuzení může zhoršit svalovou koordinaci s podobným výsledkem.

U psychicky labilních osob může zhoršovat při opakovaném vyšším používání celkový psychický stav. Kofein (thein) by neměl být přijímán v těhotenství, při kojení a u dětí. Při návyku se nedostatek kofeinu (theinu) v organismu projevuje bolestivostí hlavy a někdy také útlumem. Organismus si na kofein přivyká a pro dosažení účinku je nutné zvyšovat dávky. Odvykací kúra na kofein trvá asi 1 - 2 týdny.

Druhou složkou je EGCG, což je zkratka pro Epigallokatechingallát, bioaktivní polyfenol zeleného čaje. Byl studován v souvislosti s jeho účinky, které jsou nadmíru zajímavé.


EGCG je dáván do spojitosti se sníženou úmrtností na kardiovaskulární choroby (zhoršené prokrvení mozku, srdce a jiných tkání). Předpokládá se, že jeho vasodilatační účinek (rozšiřování cév) je způsoben stimulací produkce oxidu dusnatého NO (nitric oxide) z argininu. EGCG totiž zpomaluje produkci látek, které brzdí NO syntázu (nitric oxide synthase). NO syntáza je enzym, který zesiluje tvorbu oxidu dusnatého z argininu. Hlavní látkou brzdící produkci oxidu dusnatého je N-nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME; antagonista nitric oxide syntázy).

Prakticky řečeno, EGCG zesiluje účinky argininu na prokrvení. Jistě víte, že i když vezmete hodně čistého argininu, jeho účinnost na prokrvení není zas tak velká, jak byste si představovali, a jakou znáte například po požití 30 mg niacinu. Celková zásoba tělesného argininu (např. v bílkovinách svalů) je obrovská, a kdyby se najednou většina použila na tvorbu oxidu dusnatého, tak by to špatně dopadlo. Proto jsou tu brzdící antagonisté, kteří mohou někdy působit silněji, než je žádoucí. Ale když se povede je trochu odblokovat, rázem se dostaví lepší účinnost. Takže pokud chcete zesílit účinky argininu a zlepšovat prokrvení, berte k němu extrakt ze zeleného čaje. Je jedno, jestli je to kvůli sportovnímu nebo sexuálnímu výkonu.

Ale POZOR: zelený čaj, který budete používat, by neměl obsahovat kofein (thein) a měl by obsahovat EGCG. Totiž každý výrobce zpracovává surovinu jinak a většina extraktů kofein obsahuje a naopak ne v každém je deklarován obsah EGCG.


Copyright (C) 2013. Všechna práva vyhrazena. Autor: Petr Novák - sportovní a fitness výživa a doplňky stravy, redukční diety, zakázkový vývoj, výpočty receptur, texty etiket, notifikace. Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora.

Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem). Dávkování některých výrobků, pokud se liší od textu etikety, je uvedeno z praxe jiných osob, není individuálním doporučením pro čtenáře článku a pro případné použití je nutno jej konzultovat s odborníkem, např. lékařem.

Přidáno: 24.01.2014 | Upraveno: 20.09.2018

Zobrazení: 2 737x

Zobrazit diskusi k článku (1)

Vytisknout