Mýtus: Není posilování ve vyšším věku nebezpečné?

Mýtus: Není posilování ve vyšším věku nebezpečné?

Senioři by neměli zvedat činky (a vůbec posilovat), protože je to nebezpečné pro klouby. Mýtus stejného druhu jako „Náctiletí by neměli zvedat činky, protože by se jim mohl zastavit růst do výšky“. I zde jde o nepochopení, co to je silový trénink a jak působí. Posilování prospívá všem.

Jak už bylo řečeno v textu vážícímu se k onomu mýtu o náctiletých, posilování ve skutečnosti činí šlachy, klouby a kosti mnohem silnějšími a pevnějšími. Není to tak, že zvedání činek zesiluje a zvětšuje svaly a zhoršuje stav kloubů a šlach. Naopak, aby svaly mohly sílit a zvětšovat se, musí nejprve zesílit šlacha a vazy.


Plynule zvedaná zátěž:

  • nutí tělo, aby kosti měly větší minerální hustotu
  • klouby se pohybem promazávají a díky stlačování tkání ke kloubům difúzně pronikají živiny, které je obnovují.

(Pokud tedy senioři berou různé druhy kloubní výživy a necvičí, má tato výživa slabší účinek, než, když se intenzivněji hýbou!)

Posilování je tedy nejlepší prevencí proti problémům s kloubním a pohybovým aparátem. Navíc pevnější svaly umožňují pevnější držení těla a obecně menší bolesti páteře, a má vliv i také na lepší zažívání a spánek. Posilování působí nejen jako dlouhodobá prevence, ale může posloužit jako rehabilitace po zranění nebo při projevech nějaké nemoci kloubů.

Vše, co je potřeba, je správně zvolená zátěž a vhodně vybrané cviky. Znamená to buď se průběžně vzdělávat, nebo si pořídit dobrého trenéra. Rozhodně se to ale vyplatí. Dokonce i různé kloubní preparáty fungují mnohem lépe, pokud se zároveň cvičí.


Posilování je výrazně bezpečnější než jiné pohybové aktivity jako je běhání, různé kolektivní sporty, tenis nebo dokonce zdánlivě i velmi klidný golf (kde nerozcvičení lidé prudce vytáčejí tělo a provádějí nebezpečné rotace v rameni apod.).

Například stránka Fitnet.cz, která se specializuje na výukové kurzy pro trenéry fitness, jasně ve svých výukových materiálech uvádí graf dopadu tří typů zátěže na hustotu kostí, konkrétně na os radius (kost vřetenní), těla obratlů páteře a os femur (kost stehenní).

Jednoznačne nejprospěšněji působí posilování. Ke zlepšení vede i kondiční běh, který navozuje zvýšení hustoty kosti stehenní a obratlů páteře (bohužel ne vřetenní kosti). Téměř nulový je naopak dopad plavání, pomalé chůze a dalších aktivit, které se obvykle chybně doporučují pro seniory. Stejnou chybou je doporučovat seniorům samotné užívání vápníku na kosti - vápník v nadměrných dávkách a bez pohybové aktivity nakonec jen zvyšuje riziko infakrtu myokardu nebo mozkové příhody. Takže pozor!

Není vhodné posuzovat bezpečnost posilování na základě toho, jak posilují hloupí lidé (těch jsou v posilovnách zástupy), nebo toho, že lidé, kteří dělají vrcholové silové výkony, protože je to jejich živobytí, se občas zraní, nebo mají na konci života zničené klouby (přitom ani toto není statisticky pravda).

Nelze porovnávat rozumně stavěný kondiční hodinový trénink 3-4x týdně s extrémními mnohahodinovými dvoufázovými tréninky 6-7 dní v týdnu. Má to stejnou „logiku“ jako říkat, že jezdit autem po městě padesátkou je nebezpečné, protože ve Formuli 1 se často bourá. Jiná liga, jiní lidé, jiná rizika.

(P.S. - Připravujeme i články o posilování pro seniory. Spolupracujeme s poradci, kteří sami aktivně sportují i po šedesátce, takže jejich informace budete mít z první ruky.)


Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem).

Přidáno: 31.12.2013 | Upraveno: 20.09.2018

Zobrazení: 4 913x

Zobrazit diskusi k článku (1)

Vytisknout