Opravdu silový trénink zmenšuje velikost poprsí u žen?

Opravdu silový trénink zmenšuje velikost poprsí u žen?

Jeden z nejznámějších mýtů o silovém tréninku žen tvrdí, že trénink s činkami zmenšuje velikost ženského poprsí a způsobuje vytvarování plochého mužského hrudníku. Tato mylná informace odrazuje mnoho žen v jejich snaze o zeštíhlení od tréninku v posilovně. Přitom trénink proti odporu je tou nejefektivnější cestou k vybudování štíhlého a zdravého těla. Ale co obava z plochého hrudníku?

V odpovědi na tuto otázku vám můžu zodpovědně říct, že pokud se nechystáte na tvrdou hladovku nebo brát anabolické steroidy, pak nemáte důvod se obávat o velikost svého poprsí. Naopak, některé ženy dokonce hovoří o nárůstu objemu! 

Pokud trénujete s patřičnou intenzitou, dostatečně odpočíváte a máte chytře sestavený jídelníček, pak ta svalová skupina, kterou trénujete, poroste. Ať se to týká pektorálních svalů (nebo prsních svalů chcete-li), svalů rukou nebo nohou. Tento proces (hypertrofie, růst svalů) způsobuje nárůst (poměrně pomalý, žena sotva vybuduje vzdouvající se svaly jako muži, neboť má desetkrát méně testosteronu, pokud nebere anabolické steroidy) nebo dělení svalových vláken a následně jejich nárůst. Prsní svaly jsou jedněmi z kosterních svalů, ale prsa žen se skládají navíc z tukové tkáně, vaziva, pojivových tkání a mléčných žláz. V ňadrech se nenachází žádná svalová vlákna, ty jsou napojena přímo na prsní svaly. Silový trénink proto na ně nemá žádný přímý vliv.

Silový trénink neovlivňuje poprsí, ale prsní svaly pod ním

Ňadra nemohou být součástí svalové hypertrofie nebo se díky silovému tréninku zvětšovat. Může ale dojít ke zvětšení (velmi malému u žen) prsních svalů pod prsy, čímž se zvětší oblast hrudníku. Tím pádem mohou prsa vypadat o něco výše než obvykle. To ale ženám nikdy nevadí. Skutečná velikost a složení prsou se nijak nezmění. Studie, provedená na University of Arizona v roce 1985, potvrdila toto tvrzení pomocí sledování koncentrických a excentrických kontrakcí během 21 dní na speciálním stroji na procvičení prsních svalů. Po skončení studie výzkumníci nepotvrdili změny ve velikosti, tvaru nebo objemu prsou u žen, účastnících se rozsáhlých vědeckých měření.

Takže co si myslet o plochých, ale zato velmi svalnatých hrudnících některých žen z časopisů, které vypadají, že nemají žádná ňadra? O těch, které jsou často parodovány a zesměšňovány? Předem je třeba říci, že jde o ženy-kulturistky, užívající značné množství dopingových látek a s velmi nízkým procentem tělesného tuku, jež se neobešlo opět bez chemické podpory. Tyto ženy rozhodně nepředstavují to, jak mohou ženy vypadat díky silovému tréninku, bez ohledu na to, jak dlouho cvičí a jak tvrdě trénují.

Velikost a tvar ženského poprsí je dostatečně imunní vůči tréninku za předpokladu, že se žena běžně stravuje a dodržuje pitný režim. Jak už bylo řečeno, v případech extrémní nutriční restrikce a kalorického nedostatku, což je právě případ některých sportovkyň nebo dívek a žen s poruchami příjmu potravy, jako jsou bulimie nebo anorexie, které jsou rovněž dávány do souvislosti s razantním úbytkem hmotnosti a snížením tuku, kromě jiného i v prsech, kde je tuk značně zastoupen. Z těchto důvodů pak skutečně dochází ke zploštění hrudníku a zmenšení objemu prsou. U kulturistek můžete vidět svalnaté hrudníky bez prsou, nebo s umělými ňadry. Ovšem to je výsledkem velmi nízkého procenta tuku, ničím jiným to není.

Silový trénink vám po všech stránkách prospěje

Jak už bylo řečeno, naturální sportovci, kteří netouží mít 3 % tuku v podkoží, rozhodně neaspirují na plochý hrudník nebo naopak nebudou mít husté a výrazně vyvinuté prsní svaly jako jejich dopující kolegové. Pokud průměrný naturální sportovec sníží množství tělesného tuku, jistě se hrudník dietou zploští, ovšem hned jak začne opět normální jíst a omezí aerobní aktivity, vrátí se opět na původní úroveň.

Jinou věcí je obezita, kvůli níž se objem hrudníku zvětšuje, ovšem procento tuku je vysoko nad normální zdravou hranicí. Některé ženy silnějších postav, naopak vidí ve svém zvýšeném množství tuku značné plus, protože jejich ňadra jsou velká a plná a bojí se cvičit, aby se nezmenšila. Pro někoho s nadváhou vždy bude existovat riziko, že dietou sníží objem prsou, ovšem svalová hmota může pozvednout to, co zbude a člověk bude po všech stránkách vypadat lépe.  

Zdroj: https://www.naturallyintense.net/blog/exercise/weight-training/does-weight-training-really-reduce-breast-size-in-women/

Kevin Richardson je známý trenér celebrit z New Yorku, Manhattanu, který má za sebou 20 let praxe jak coby trenér, tak naturální kulturista a bojovník smíšených bojových umění. Jeho DVD Naturally Intense- The Workout je hodnoceno velmi kladně jako jedno z prvních videí od celoživotního naturálního kulturisty. Rovněž je autorem celé řady článků, jak v tištěných médiích, tak na internetu. Na svých stránkách www.naturallyintense.net publikoval množství odborných článků na různorodá témata týkající se tréninku, výživy a zdraví.

 

Přidáno: 14.08.2016 | Upraveno: 20.09.2018

Zobrazení: 8 209x

Zobrazit diskusi k článku (1)

Vytisknout