Jakub Procházka – Rozhovor pro Body-Test

Jakub Procházka – Rozhovor pro Body-Test

Strongman Jakub Procházka si prošel obdivuhodnou tělesnou transformací a neustále se mu zvyšuje výkonnost. Dokazuje, že je možné být silný a přitom mít vyrýsovanou postavu. Kdo je Jakub Procházka, co přesně dělá a jak se přípravuje na silácké soutěže můžete sledovat na našich stránkách.

Ahoj, Jakube. Vítám tě na stránkách Body-Test, kde čtenáři budou moct sledovat tvoji přípravu na strongmanské soutěže a sdílet své zkušenosti s tvým speciálním tréninkovým systémem. Momentálně ti je 31 let. Jak dlouho se věnuješ posilování? 

Přibližně 13 let, ale prvních 5 let cvičení bylo téměř k ničemu! Něco mi to dalo, ale kdybych věděl to co dnes, mohl jsem být úplně jinde. Ale to je tím, že jsem začal cvičit sám a ničemu jsem nerozuměl - cvikům, intervalům, stravě, doplňkům. Ke všemu jsem dospěl zkušenostmi, které jsem získal právě za tak dlouhou dobu a zkoušením úpravy tréninků a jídla.
V roce 2012 jsem se začal věnovat sportu divize Strongman, kdy jsem hned vyhrál první místo Ostrovského siláka. Do roku 2014 jsem se tomuto sportu věnoval a na váze jsem se dostal až na 121 kilogramů. Síla sice byla, ale co si budeme povídat, byl jsem zavalený tukem. Chtěl jsem víc! 

Začátkem roku 2015 jsem intenzivně pracoval na projektu, který je konečně zrealizován a pojmenoval jsem ho SBC Systém, což je zkratka pro slova strongman, body-building a crossfit, protože se snažím kombinovat několik disciplín najednou. Díky mému SBC jsem se dostal na během půl roku dostal na 105 kg kvalitního svalstva, což nebylo nic zvláštního kdybych se i přes úbytek váhy silově neposunul nahoru cca o 30 procent! A pořád se to zlepšuje.

To je opravdu dost působivé a dokazuje, že tvůj systém funguje. Jaké byly tvé předchozí sportovní zkušenosti?

Když jsem byl kluk, chodil jsem na kroužek plavání, takže jsem byl v podstatě vrcholový sportovec už v útlém věku Dále jsem se věnoval přespolnímu běhu, fotbalu, florbalu a takovým těm klasickým dětským sportům, které byly možné na maloměstě. První vážnější záležitostí bylo Aikido, tomu jsem se věnoval zhruba od 10 do 15 let, kdy jsem složil zkoušky na 4. kyu. Popravdě to bylo k ničemu, protože když jsem se střetl poprvé s fyzickým kontaktem, pětiletá zkušenost tohoto sportu zajistila akorát mé K.O. a 3 stehy na spodním rtu. Proto jsem si řekl, že je potřeba něco změnit. Nevěděl jsem co a tak jsem asi rok přemýšlel a hledal cestu. 

Zhruba v 17 letech jsem začal cvičit a trošku se věnovat bojovým sportům. To má váhovka byla kolem 92 kilogramů. Jinak jsem ještě rok hrál americký fotbal za Karlovy Vary Warriors, kde jsem byl jako buldozer v ofenzivní lajně. Ale to už se krylo se strongmany. Hrál bych to dál, ale nedalo se zvládat silové tréninky strongman a pak jít ještě sundavat hráče :D Hrál jsem to myslím v roce 2013  a odehrál jsem s klukama sezónu. 

Proč jsi se nakonec začal věnovat silovému tréninku naplno?

Zkrátka mě to chytlo, jsem extrémista a když něco dělám, tak naplno. Učil jsem se rychle a síla mi šla také poměrně rychle nahoru. A teď se nebavíme o sypačce. Cvičím od 17ti let a první sypku jsem si vzal až když jsem se začal věnovat strongmanům v roce 2012, což znamená ve 27 letech. Hlavní důvod byl ochrana kloubů a těla jako takového. Hlavně mě na tom baví ta bolest a překonávání sám sebe, baví mě to proto, že je to těžké. A hlavně proto, že to nedělá každý.


Popsal bys nám vývoj svých tréninkových metod? Co všechno jsi ozkoušel a co se ti nejlépe osvědčilo?

Tak odzkoušel jsem téměř vše. Například dřep, bench a mrtvý tah jsem se naučil hned na začátku, ale nejel jsem to nikdy na krev. Popravdě jsem se tomu fakt silově začal věnovat až když jsem začal přemýšlet o strongmanech. Nejslabší partií jsem měl nohy, cvičil jsem je vždycky, ale ne silově, nechtěl jsem mít konve kvůli bojovým sportům, protože to vás zpomalí. Jel jsem hodně cviky na výbušnost, dynamiku a hlavně vytrvalost. Ta rychlost a vytrvalost se ale uplatní hodně na disciplíně Conan's wheel, tuhle disciplínu většinou vyhrávám.  

Strongmanské disciplíny jsem začal trénovat až s Františkem Bauerem, ten mě vlastně do tohoto sportu zasvětil a patří mu můj velký dík. On měl své vybavení v jedné rozbourané tělocvičně a tam jsme chodili trénovat bez ohledu na počasí. Netopilo se tam, byl tam prach a prostě hardcore prostředí, ale to nás nezajímalo, my jsme chodili trénovat a posouvat naše hranice dál a dál. Jak jsem uvedl, začal jsem s Frantou trénovat v roce 2012 ... no trénovat :D On byl úplně někde jinde :D Takže on tam běhal s kuframa a já je z počátku ani nezvedl :D Ale připravil mě na první silové závody, které byly v roce 2012 v Ostrově nad Ohří a ty jsem vyhrál, takže mě to nakoplo a řekl jsem si, že zkusím Český pohár.

Vzpírání mě nikdo neučil, házel jsem to tam na "prasáka", jen silově. To se samozřejmě teď snažím změnit, ale je těžké když několik let jedete něco na co jste zvyklý a najednou to máte změnit. Takže si jedu tzv. svůj prastyl :D 

Jinak co se týče klasických tréninků, tak jsem nevyzpytatelný, stejně jako můj systém. Není to stereotyp a pokaždé je trénink jiný. Např. bench jedu jednou silově, abych se dostal na maximálky a další trénink jedu 10 sérii po 10 opakování se 120 kg. Takže nepreferuji jeden přístup, ale kombinuji jich víc dohromady a má to hodně do sebe! Tělo je prostě mrcha co jde proti Vám a hodně improvizuje. Ale když tělo šokujete pokaždé něčím jiným, neví co má dělat a Vy sílíte a sílíte. Moje přesné know-how však prozrazuji jen v placených konzultacích.  


V jakých posilovnách nyní trénuješ? Musíš někam dojíždět po republice?

Ve Varech žiji téměř 8 let a po celou dobu jsem chodil do Sportstudia Prima, ale když jsem začal trénovat opravdu silově, přestalo mi to tam vyhovovat. Například kvůli statice jste si nemohli hodit s činkou, podotýkám účelově například při přemístění. Přitom tam občas vídám chlapce, kteří jedou tlaky s jednoručkami a hodí s tím jak kurva s děckem :D a to tam mají např. 20 kg. Momentálně tedy chodím do Fitness Club Luky, tam mi vycházejí se vším vstříc. Samozřejmě občas na nějaký trénink zajedu i jinam, ale to jen z nějakého důvodu jako je trénink s kamarádem nebo kvůli natáčení na můj YouTube kanál


Máš za sebou unikátní tělesnou transformaci. Jak se v průběhu let měnila tvá váha, poměr svalů a tuku a silové výkony?

Tak z počátku nijak :D Ale když už jsem začal cvičit pořádně a tréninky měly, alespoň trochu hlavu a patu, šla síla i svalstvo nahoru. Když jsem se věnoval bojovým sportům tak objem moc nebyl, ani to moc nešlo. Ale hubeňour jsem taky nebyl, takový střed. Chodil jsem pondělí a středy na klasický box a úterý a čtvrtky na thai.

Zbytek trochu činky. Hodně do objemu jsem šel až když jsem se začal věnovat strongmanům, ale to jsem šel hodně i v tuku. Když jsem začal shazovat a tvořit pevné tělo, uzpůsobil jsem tréninky tak, abych měl i sílu a to se mi podařilo, ba naopak síla šla ještě víc nahoru. Pamatuji si, když jsem měl 117 kg, měl jsem problém přemístit 120 kg, no a letos při váze 102 kg jsem nad hlavu hodil 140 kg. Teď jsem v přípravě na letošní sezónu, takže moje aktuální váha je asi 113 kg.

Bench mam oficiálně 200 kg RAW (vyhrál jsem s ním soutěž Prom-in Benchpress 2016, který se konal tady ve Varech), ale už se mi podařilo vytlačit 220 kg. Dřep mám slabší, ale to proto, že jsem nohy nejel dřív tak silově. Nejvíc se mi zatím dřepnout 260 kg, usilovně však pracuju na zlepšení. Mrtvý tah mám několikrát potvrzený 280 kg, takže je na čase vzít do teplejch 300 kg a prostě to zvednout.

Jinak co se týče dipů na hrazdě, tak jsem udělal jedno opakování se 120 kg na opasku a klasické shyby cca 20 opakování naráz. Ale nikdy jsem to pořádně nezkoušel, dám si třeba cíl 150 opakování a jedu to po deseti v 15ti sériích. Jiný trénink samozřejmě jedu míň sérií a na opasek si dávám závaží.

Kam si myslíš, že je pro tebe reálné se silově dostat, řekněme tak ve výhledu pěti let?

Při velkých vahách je ten postup vzhůru čím dál tím pomalejší. Teď, jak jsem říkal, se přibližuji na mrtvém tahu k 300 kg, ale je to boj :D Každopádně do toho dám vše a jak jsem řekl, buď chcípnu, nebo půjdu dál. Na tréninku nechám vše a to samé platí i na soutěžích, což diváci vždy můžou vidět :D 

Čím jsi se dřív živil a jaké je tvé momentální zaměstnání? 

Téměř 9 let jsem byl u Policie ČR, kde jsem byl zařazen na PCO jako pprap. Momentálně se tzv. plácám, prošel jsem si teď dost těžkým obdobím a to se konečně ustaluje, tak uvidíme co bude dál. Teď je mou hlavní obživou trénování klientů a práce na dveřích jako vyhazovač na jedné diskotéce, která se nachází v Karlových Varech. Mam samozřejmě cíle co bych chtěl dělat, ale než se k nim člověk dopracuje, nějak se živit musí.

Můj sen je mít svou vlastní posilovnu, ale opravdu posilovnu. To co mám v hlavě a jak bych si to představoval, tu nikde v okolí není a nikdy nebude, proto nechci zveřejnit co mám v plánu, protože by o to ještě mohl mít někdo zájem. Dnes je všude kolem nás jen komerce, ale když chce někdo opravdu makat, bohužel nemá pořádně kde.

Máš ještě čas na něco mimo svůj trénink a trénování ostatních?

Samozřejmě že ano, není ho moc, ale pokud člověk chce, čas si vždy najde. I přes to, že jsem momentálně sám, mám krásného syna, kterému bude letos 10 let. To je můj pohon vpřed v těžkých chvílích.

Stojíš spolu s Jiřím Tkadlčíkem za uvedením internetového fenoménu „silových výzev“ do českého prostředí. Jak jste se s Jirkou potkali, jak jste přišli na to, že chcete dělat tyto „challenge“ a co všechno plánujete za další akce?
S Jirkou jsme se setkali na strongmanských závodech. Preferujeme oba stejnou věc a to, že i menší člověk může mít brutální sílu :) Zkrátka a dobře, nemusím mít 150 kilo nekvalitní hmoty abych závodil, ale jde to i s váhou něco málo nad 100 kg. Určitě do budoucna nějaké akce budou, nejbližší bude koncem srpna. To budu ve Varech pořádat strongmanské závody pro neregistrované závodníky. Jirka tu bude jeden z hostů a udělá pořádnou show a exhibici.

Na jaké závody se momentálně připravuješ?

Na Český pohár! (Harmonogram můžete sledovat zde.

Jaký je tvůj oblíbený strongman? Máš nějaké vzory u nás nebo v zahraničí? 

Jednoznačně Derek Poundstone :)

Z kulturistů sleduješ koho a čí postava nebo tréninky se ti líbí? 

Tak samozřejmě Arnie je legenda, ale dost se mi líbil i Kevin Levrone!

Jak vypadá tvůj aktuální jídelníček a suplementace? Hodláš je ještě nějak dál upravovat a měnit?

Jím vesměs normálně, hlídám si hlavně to, co tělo potřebuje a to, co sním navíc, neřeším. Mám dost náročné tréninky, takže si s tím hlavu nedělám. Samozřejmě se zbytečně neprasím, ale když mám chuť, tak se prostě najím a pořádně :D Určitě těsně před závodama budu cukrovat, ale nic extra. Suplementace je pořád stejná: kloubní výživa, BCAA, glutamin, arginin, protein, občas nakopávač, vitamíny, minerály.

S frekvencí jídla to je jak kdy :D Pokud je čas a vše stíhám, tak 6 x denně. Když ne jsem rád za tři jídla, ale snažím se to dohnat alespoň doplňky stravy jako je např. protein.. Sacharidy nijak nepřeháním, nejsem kulturista, takže ani jídlo si moc nevážím, prostě podle oka a hlavně nálady. Někdy jedu téměř bez cukru a někdy spráskám celý medovník na posezení :D Samozřejmě zdravé tuky mam v jídelníčku zařazené, jím hodně ořechy, téměř všechny, ale samozřejmě přírodní, takže nesolené, taky slunečnicová nebo lněná semínka, olivový olej a nebo kokosový tuk. Miluji burákové máslo, to do mě také padá jako Němci do krytu :)

Můj nejoblíbenější zdroj bílkovin je maso, hlavně hovězí. Nic se nevyrovná pořádnému steaku! Samozřejmě to se nedá jíst pořád, maso se blbě tráví. Takže hodně sýry, luštěniny a šunka. A i přesto, že hodně lidí odsuzuje tvaroh a vedou se o tom diskuze, já mám na to svůj názor a minimálně jednu vaničku tvarohu do sebe denně dám.

Co si slibuješ od spolupráce s Body-Testem?

Vzájemné budování a prosazování cílů spojené s mou tváří a s tímto webem. Podpora v podobě suplementace a z mé strany reklama :) Jsem otevřen všemu.

Přidáno: 28.04.2016 | Upraveno: 20.09.2018

Zobrazení: 6 136x

Zobrazit diskusi k článku (8)

Vytisknout