Sled Work

Sled Work

Původně pouze do repertoáru sprinterů a amerických fotbalistů patřily různé typy „běhů se zátěží“. Většinou se tahaly po zemi pneumatiky či kotouče. Vynález speciální saní (prowleru), který se dá jak tahat, tak tlačit, se otevřelo pole možností, jak využívat tzv. sled work a „excentricky odlehčené“ cvičení.

V případě sprintů se zátěží je zcela zjevné, k čemu takový trénink slouží. Naučíte se běhat za ztížených podmínek a bez přidané zátěže vám to pak připadá snadnější.
 
Navíc, kdokoli si někdy zkusil tlačit nebo tahat něco těžkého po zemi, ví, jak je to náročné pro stehna, lýtka a jak to dovede zvednout tepovou frekvenci.  
 
Podstatně méně známé a na první pohled pochopitelné jsou cviky, které kopírují základní tlakové a přítahové pohyby, pouze prováděné vestoje, kdy mezi každým opakováním musíte udělat několik kroků, aby se popruhy, za něž taháte, znovu napnuly. Samotné takové cvičení by nemělo velký efekt a není cestou k získání svalové hmoty. Slouží ale jako ideální „finisher“, zakončení tréninku poté, co už nejste schopni kvalitně kontrolovat excentrickou fázi zdvihů.

Spouštění váhy, případně pouhé držení je totiž koordinačně náročné. Ve chvíli, kdy ale provádíte pouze koncentrickou fázi pohybu, můžete odvést ještě nějakou práci navíc. „Eccentric-less training“ je tedy ideální i jako svého druhu rehabilitace, či nejsnadněji zvládnutelné druhý či třetí trénink dne pro atlety, kteří chtějí dosáhnout výjimečné výsledky – odtrénovat toho co nejvíc a co nejméně se poškodit.

Videa by měla být výmluvná obrazově sama o sobě, nepotřebujete tedy nutně umět anglicky. Z mluvených komentářů by ale mělo být jasně poznat, kdy se prezentuje technicky správný způsob provedení a kdy nesprávný. Pokud se vám tato stránka/článek zobrazuje pomalu, zkuste si jednotlivá videa spouštět kliknutím „přehrát na YouTube“ v dolní pravé části jednotlivých videí.


Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem).

Pokud některé z uvedených videí nefunguje, prosím upozorněte některého ze správců tohoto webu přes soukromou poštu ve fóru nebo přes bug report.

Přidáno: 08.03.2014 | Upraveno: 09.03.2014

Zobrazení: 2 538x

Zobrazit diskusi k článku (1)

Vytisknout