Zajímavé byliny pro sportovce

Zajímavé byliny pro sportovce

Následující článek přináší jenom pár zajímavostí, ovšem nejde o žádná stará vědecky neověřená moudra babek kořenářek, ale výsledky kontrolovaných vědeckých bádáních. Čaje a extrakty z rostlin jako lapacho, sedmikráska nebo černohlávek se tak brzy mohou stát součástí vaší suplementace.

Tabebuia (lapacho, Pau´D´Arco, Inka Tee, Tawari)

Rod Tabebuia jsou stromy, dorůstající výšku 20 – 30 m a dožívající se až 700 let. Vyskytují se v různých oblastech Jižní Ameriky. Pro léčivé účinky se používá vnitřní strana kůry druhů T. impetiginosa (syn. T. avellanedae), T. serratifolia, T. heptaphylla, T. chrysantha. Pro léčivé účinky jej již Inkové nazývali božský strom (tajy). Dřevo je velmi trvanlivé, stabilní, tvrdé a pevné (vyráběly se z něj luky), používá se na vodní stavby a podlahy. Je těžší než voda, po vysušení má měrnou hmotnost 1200 kg/1 m3.

Výsledky výzkumu vlivu na zdraví

V lidovém léčitelství se používá při nádorových onemocněních, pro desinfekci močových cest, léčení prostaty, potíží s trávicím systémem, zánětlivých onemocněních, revmatismu, zvýšeném tlaku, cukrovce, zánětech nervů, kožních onemocněních, poruchách imunity a infekčních chorobách horních cest dýchacích. Léčivými účinky lapacha se západní lékaři začali zabývat již v roce 1873, ahlavní aktivní složku lapachol se podařilo izolovat v roce 1884.

Dlouhotrvající výzkum prokázal, že aktivní látka beta-lapachon zajišťuje, že lapacho se skutečně může používat k prevenci a podpůrné terapii nádorových onemocnění. Pomáhá snášet chemoterapii a ozařování. Kromě přímého toxického působení na nádorové buňky brzdí  množení a rozšiřování nádorových buněk, navozuje jejich apoptózu a brzdí důležité biochemické procesy v nádorové buňce. Zvyšuje také citlivost nádorových buněk vůči léčebnému ozáření.

Lapacho má desinfekční účinky v trávicí a močové soustavě. Má antibakteriální účinky na Helicobacter pylori, který způsobuje poškození žaludeční stěny. Působí proti bakteriím Escherichia coli a Clostridium perferigens.

Escherichia coli je typickou baktérií znečištění fekáliemi a je problematické tím, že snadno tvoří nebezpečné mutace. Clostridium perferigens může poškozovat střevní stěnu a konzumace vysokých dávek bílkovin podporuje její množení ve střevě.

Lapacho má bakteriostatický účinek (zastavuje množení) baktérií Staphylococcus aureus, a to i kmenů rezistentních na antibiotikum meticilin, S. epidermidis a S. haeomolyticus.

Lapacho výrazně působí proti Candida albicans, takže se výhodně může používat při kandidóze ústní dutiny nebo kůže. Lapacho se také může používat pro ošetření kůže, reguluje tvorbu mazu, lupů a zlepšuje růst a kvalitu vlasů.

Lapacho má řadou studií ověřené protizánětlivé a protisrážlivé účinky. Lapacho má specifické účinky na snižování imunity, a to tlumení aktivace T-lymfocytů. Nesnižuje však produkci cytokinů. Při požadavku zvyšování imunity je vhodné současně s přípravky obsahujícími lapacho používat produkty zvyšující imunitu aktivací T-lymfocytů, zejména houby Reishi, Shiitake a Maitake. Lapacho se může používat nepřetržitě, pokud se nepřekračuje nejvyšší povolená dávka 3 g kůry nebo odpovídající množství extraktu. V praxi se dávkuje přibližně trojnásobné množství, poto je nutno používat v přerušovaných kůrách, například 2 týdny příjem a 1 - 2 týdny vynechat.

Pokud se používá lapacho jako doplněk stravy, tak nejvhodnější je standardizovaný extrakt v tabletách nebo tobolkách. Pokud je k dispozici drcená kůra, obvykle se dávkuje 1 navršená kávová lžička do 0,3 l vody, musí se 5 – 10 minut vařit a potom asi 10 – 15 minut nechat vylouhovat. Nesmí se používat hliníkové nádobí.


Sedmikráska obecná Bellis perennis

Sedmikráska je jednou z nejznámějších květin, která kvete od jara do zimy a může se z přírody výhodně „zadarmo“ využívat k řešení některých potíží, vyskytujících se jak u sportovců, tak nesportující populace. Jako hlavní účinná látka jsou triterpenové saponiny, mezi sportovci známé spíše jako sapogeniny. V sedmikrásce jsou to kyselina polygalová, bayogenin a apigenin. Jsou chemicky blízké například sportovcům dobře známému diosgeninu, který se používá jako legální náhražka zakázaných anabolických steroidů.

Sedmikráska zlepšuje jaterní metabolismus, který je u sportovců více zatěžován jak zvýšeným příjmem stravy, tak tělesnou zátěží, někdy také používáním některých zakázaných látek. Současně s tím se zlepšují poruchy tvorby a vylučování žluči. Používá se také k „čištění krve“, což u sportovců není zcela od věci z výše uvedených důvodů. Používá se k léčení zánětů močových cest, jimiž více trpí sportovci provozující outdoorové sporty, a ženy po přechodu. Také působí proti infekcím a zánětům ústní dutiny a horních cest dýchacích včetně astmatu (oblíbená nemoc sportovců, legalizující používání zakázaných buterolových látek).

Čerstvá nať se může používat jako součást posilujících salátů. Odvar se může používat do koupelí při povrchových zraněních, bércových vředech, ekzémech a akné. Sedmikráska dokáže potlačovat některé nežádoucí baktérie, kvasinky a plísně v trávicí soustavě, například rody Candida, Cryptococcus, grampozitivní a gramnegativní baktérie. Pro tento případ je vhodné kombinovat ji s prebiotickými polysacharidy (fruktooligosacharidy, galaktooligosacharidy). Používá se také na „ředění krve“, což lze využít pro podporu léčení modřin nebo zlepšené prokrvení svalů pro výkon.

Velmi atraktivní využití má sedmikráska při celkovém fyzickém stresu, jaký vzniká při pádech, úrazech, těžkém tréninku. Pokud se sedmikráska přijme před tréninkem a ihned po něm, nebo se vezme co nejdříve po náhlém úrazu, tak zmírňuje celkové negativní účinky fyzického stresu na organismus a podporuje regeneraci a hojení tkáně poškozené úrazem. Je to podobné působení, jaké je známé u rostliny arnika (Arnica).

Používá se květ nebo listy, je možno udělat vývar nebo rozmixovat a procedit šťávu, případně přidat za syrova do salátů. Sušená droga se dá zakoupit ve specializovaných prodejnách. Obvyklé dávkování je 3 x denně kávovou lžičku v nálevu. Čaj z květů sedmikrásky je přijatelné chuti, zejména pokud se přisladí medem. Nedoporučuje se obecně v těhotenství a při kojení.

Pokud sedmikrásku v čerstvém stavu budete sbírat na trávníku, ujistěte se, že zde nejsou používány pesticidy.

Jak používat sedmikrásku jako doplněk stravy v tabletách nebo tobolkách?

Sportovci (v návaznosti na sportovní výkon):

Před výkonem, po výkonu, pokud možno nalačno nebo s dalšími doplňky používanými v tomto časování.

Ostatní použití, včetně nesportovců:

 1. Na jaře a na podzim v období zvýšeného výskytu infekčních nemocí horních cest dýchacích.
 2. Při stravování v hygienicky rizikových podmínkách.
 3. Před začátkem a po skončení nezvykle namáhavé práce.
 4. Obecně jako doplněk stravy podporující regeneraci po tréninku nebo těžké práci.
 5. Co nejdříve po pádu, úrazu a podobně.
 6. Jako doplněk pitného režimu v období zvýšených teplot nebo při práci v horkém prostředí.

Černohlávek obecný Prunella vulgaris

Je to běžná poléhavá bylina vyskytující se hlavně na loukách. V posledních létech mu byla věnována zvýšená pozornost ve výzkumu.

 • V tradiční evropské i čínské medicíně  se používá na léčení ran a vředů, protože má svíravé (adstringentní) účinky, zastavuje krvácení.
 • Používá se i na hnisavá poškození kůže, opary, záněty trávicí soustavy včetně ústní dutiny a anginy.
 • Omezuje bolestivost a spasmolytické křeče.
 • Snižuje krevní tlak.
 • Má antiseptické účinky, působí antibakteriálně na Pseudomonas sp., Bacillus typhi, Mycobacterium tuberculosi, Escherichia coli.
 • Působí proti virům a nádorům, aktivuje buněčnou apoptózu. Brzdí aktivitu viru Herpes simplex. Částečně zpomaluje množení viru HIV.
 • Má imunomodulační imunitu, moduluje významné faktory imunitního systému, včetně působení proti laboratorně navozenému plicnímu adenokarcinomu u myší.
 • Snižuje hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje citlivost buněk na inzulín, aniž by se zvyšovala jeho sekrece. To je významné jak pro lehčí diabetiky, tak pro sportovce. Pro diabetiky to znamená, že při menší tvorbě inzulínu buňky lépe využívají cukr. U sportovců to znamená silnější anabolizaci a regeneraci a utilizaci sacharidů, zejména ve spojení s podáním BCAA.
 • Působí antimutagenně, tedy omezuje vliv fyzikálních a chemických vlivů způsobujících nežádoucí mutaci buněk způsobující rakovinu.
 • Má fotoprotektivní účinek, tedy je vhodná pro sportovce a osoby pracující venku, ohrožené zvýšeným slunečním zářením, včetně používání solárií.

Dávkování:

Dávkuje se tak, že se 3 x denně přelije polévková lžíce drogy (sušená nebo čerstvá nať) horkou vodou a nechá nejméně 15 minut vyluhovat. Pije se nejlépe nalačno nebo se používá jako kloktadlo nebo zevně.

Bylina není dostatečně prozkoumána u těhotných, při kojení a u malých dětí, proto ji nelze odpovědně pro ně doporučit.


Copyright (C) 2013. Všechna práva vyhrazena. Autor: Petr Novák - sportovní a fitness výživa a doplňky stravy, redukční diety, zakázkový vývoj, výpočty receptur, texty etiket, notifikace. Pro převzetí části nebo celého článku je nutno mít schválení autora.

Článek má pouze informativní charakter pro lepší porozumění dané problematice, nelze jej vykládat jako poradenství pro konkrétní situaci nebo osobu. Pro individuální využití je problematiku nutno konzultovat s odborníkem v dané oblasti (např. Vaším lékařem nebo trenérem). Dávkování některých výrobků, pokud se liší od textu etikety, je uvedeno z praxe jiných osob, není individuálním doporučením pro čtenáře článku a pro případné použití je nutno jej konzultovat s odborníkem, např. lékařem.

Přidáno: 05.02.2014 | Upraveno: 20.09.2018

Zobrazení: 3 004x

Zobrazit diskusi k článku (1)

Vytisknout